آشنایی باانواع متریال پایپینگ:

آشنایی باانواع متریال پایپینگ:
15 آبان 1400
فولاد آسان
32

متریال پایپینگ:

درواقع جنس قطعه ای است که در لوله کشی مورد استفاده قرار میگیرد. این قطعات شامل لوله ، فیتینگ و شیرآلات می باشد .    تماس با ما

جنس متریال به طور عمده به دو دسته فلزی و غیر فلزی تقسیم می شود. متریال فلزی نیز انواع مختلف دارد که متریال فلزی آهنی بیشترین کاربرد را در پایپینگ و لوله کشی صنعتی دارد.

1) متریال کربن استیل پایپینگ (Carbon Steel)

کربن استیل چیست؟ متریال کربن استیل که با نام اختصاری CS شناخته می‌شود، از متریال های فلزی برای لوله کشی می باشد که بیشترین درصد کاربرد و فراوانی را در یک پلنت تاسیساتی، مخصوصن نفت و گاز، به خود اختصاص می دهد.

از خصوصیات کربن استیل می توان به قیمت پایین و فراوانی اشاره کرد. متریال کربن استیل در معرض هوا و رطوبت به سرعت زنگ میزند و در جاهایی که حساسیت نسبت به خوردگی بالا باشد از متریال استنلس استیل (استیل ضد زنگ) استفاده میشود.

استانداردهای کربن استیل :استاندارد های فراوانی مشخصات لوله و فیتینگ های کربن استیل را ارائه داده اند که از مهمترین آنها میتوان به استاندارد ASTM A106 و ASTM A53 برای لوله های کربن استیل و استاندارد ASTM A105 و ASTM A234 برای فیتینگ های کربن استیل نام برد.

از انواع کربن استیل میتوان به کربن استیل نیس , (LTCS) اشاره کرد.

2) متریال استنلس استیل (Stainless Steel)

نوع دیگری از متریال فلزی ، متریال فولاد ضد زنگ که به نام استنلس استیل شناخته میشود.نام اختصاری آن SS است و بعد از متریال کربن استیل، استنلس بالاترین فراوانی را در یک پلنت داراست.

نوع اتصال و کانکشن متریال استنلس :عملیات اتصال لوله و فیتینگ های استنلس استیل ، به طور عمده ، عملیات جوشکاری می‌باشد.

3) متریال استیل آلیاژی (Alloy Steel)

متریال آلوی استیل شباهت زیادی به کربن استیل دارد، قیمت بالاتری از کربن دارد و با نام اختصاری AS در پروژه ها شناخته میشود .عملیات اتصال لوله و فیتینگ ها در این جنس متریال، عملیات جوشکاری می‌باشد. که پروسیجر آن بسیار شبیه پروسیجر جوشکاری کربن استیل میباشد.

4) متریال گالوانیزه (Galvanized Steel)

نوع دیگری از متریال فلزی ، آهن گالوانیزه میباشد که در نقشه های پایپینگ با علامت اختصاری GAL و یا GA شناخته میشود .متریال گالوانیزه ، درواقع همان کربن استیلی است که با روکش روی (Zinc) نسبت به خوردگی و زنگ زدن محافظت شده است.
به همین علت ، جوشکاری در این نوع متریال باعث خرابی لایه محافظ شده و عموما اتصالات در متریال گالوانیزه به صورت رزوه ای (THREAD) می باشد.

انواع دیگر متریال فلزی :

از انواع دیگر متریال فلزی که کاربردهای کمتری دارند میتوان به کاپر-نیکل ،آلومنیوم، متریال مس، آلیاژ مس و … اشاره کرد.

منبع:https://parsoctan.ir/piping-material/

 

 

 

 

  1. مجموعه فولادآسان با چندین سال سابقه کار درخشان در حوزه فروش و تامین انواع اتصالات فولادی با بهره گیری از کادر متخصص و متعهد در حال فعالیت بوده است و این افتخار را دارد که نماینده انحصاری شرکت صنایع فولاد آسان در سطح کشور باشد.

ارتباط با ما

تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت فولاد آسان میباشد.

طراحی سایت و سئو توسط شرکت آیوا وب