فیلمهای تولید

دستگاه های CNC (1)

دستگاه های CNC (1)
4 دی 1400
فولاد آسان
29

امروزه با پيشرفت در علم كامپيوترها دستگاههای CNC متولد شده اند و در پيشرفت بيشتر صنايع قابل بهره برداری هستند ماشينهای ابزار كنترل عددی به طور فزاينده ای در صنايع براده برداری وارد می شوند: دقت تكراری بالا كوتاه شدن مدت زمان كار و نياز كم به ابزارها از ديگر دلايل با ماشين های ابزار كنترل عددی است.

امروزه همه سازندگان ماشينهای ابزار CN خود را كاملاً مقيد به رعايت كامل استاندارد Din (ساختمان برنامه) و Din (موقعيت سيستم مختصات) نمی كنند. گاهی برای ساده تر شدن موارد ويژه كاربرد از علائم خاصی استفاده می كنند كه فقط برای محدوده ويژه كاربرد اعتبار دارد.

N حرف اول كلمه انگليسی Numerical (عددی) و C حرف اول كلمه انگليسی Control (كنترل)NC يك مفهوم عمومی برای كنترل عددی است و به دستگاههائی اطلاق می شود كه با نوار سوراخ شده كار می كنند.CNC به كنترل عددی توسط كامپيوتر اطلاق می شود. پس همه CNCها يك NC نيز هستند ولی به عكس خير.

هدف استفاده از ماشينهای NCNC در صنعت عبارتست:

1- خودكارسازی 2- حركت ابزار را كنترل كنيم 3- كنترل برروی سرعت دوران قطعه كار همچنين يكی از نكات مهم استفاده از ماشينهای كنترل عددی اين است كه تنها ماشينی در صنعت می باشد كه توليد ارتباط با ماشينهای ديگر برقرار كند ماشينهای كنترل عددی است.

بدليل اينكه اين ماشينها با اعداد و حروف كار می كنند می توانند با رباط و كامپيوترها و غيره ارتباط داشته باشند كه آنها هم با اعداد و حروف كار می كنند.با توجه به گرانی قيمت دستگاه و نياز به متخصص و ديگر هزينه های بالا اين دستگاههای كنترل عددی دارای ارزش ويژه ای می باشند.

ولی امروزه بهترين راه استفاده از اين نوع دستگاهها نسبت به ساير دستگاهها می باشد به عنوان مثال:ماشينهای ابزار كامپيوتری نسبت به انواع اينورسال دارای محسنات زير می باشد.

1- دقت بالای تولیدی قطعات.

2- ماشين ابزار با كنترل كامپيوتری در يك زمان می تواند به جای چند دستگاه ماشين ابزار معمولی بكار گرفته شود.

3- امكان توليد قطعات كه دارای پيچيدگی زياد است با ماشين كنترل عددی بيشتر است.

4- مصرف ابزار در ماشين ها كنترل عددی كمتر از ماشين های معمولی می باشد.

يك دستگاه با كنترل عددی دستگاهی است كه توسط يك كد ساختاری  و در مسير و هدفی كه برنامه برايش تعيين كرده است حركت می كند لازم آن برنامه ريزی قبلی و طبقه بندی اطلاعات و داده های مورد نظر دستگاه اختلاف اساسی در بكارگيری و در فرآيند كار يك دستی و يك ماشين با كنترل برنامه ای در حركت پيشروی است.

در ماشين دستی هركدام از مراحل كار پشت سرهم با دست تنظيم می شود. و در ماشينهای با كنترل برنامه ای مراحل كار در يك برنامه ذخيره می شود.ماشينهای ابزار كنترل برنامه ای قبلاً به طور مكانيكی كنترل می شد.اما امروزه به طور كلی كنترل عددی استفاده می شود.نمونه ای از كنترل مكانيكی پيشروی توسط بادامك مطابق شكل است.

وقتي بادامك در جهت عقربه های ساعت می چرخد موقعيت رنده تراشكاری تغيير می كند. سرعت پيشروی به شكل بادامك بستگی دارد. در اينجا برنامه براده برداری به شكل يك بادامك ذخيره می شود. برنامه ريزی دستگاه با روش دستی را برنامه نويسی جزء به جزء دستی، توسط صفحه كليد كنترل كننده است.برنامه ريزی عملياتی كه توسط كامپيوتر انجام می شود برنامه نويسی با يك كامپيوتر نام دارد.

امروزه كامپيوترها جای نوارخوان را در دستگاههای NC ابتدائی گرفته اند .در واقع به جای خواندن و اجرای برنامه از روی نوارهای سوراخ شده برنامه توسط كامپيوتر دستگاهها اجرا می شود.

تاريخچه NC
در ساتل 1947 John Parsons از شركت پارسونز تحقيقاتی راجع به اطلاعات سه بعدي جهت كنترل دستگاههائی براي ساخت اجزاء جديد هواپيما استفاده می شوند درست كرد.
در سال 1949 پارسيمز اولين قرارداد خود را با نيروی هوائی امريكا جهت ساخت اولين دستگاه با كنترل عددی منعقد كرد.

در سال 1952 دانشگاه MIT با استفاده از يك كنترل كننده ساختار يافته توانست حركت همزمان سی محوره را ايجاد نمايد. بدين ترتيب رويای كنترل عددی به تحقق پيوست در سال 1955 با اعمال تغييراتی كنترل عددی در صنعت قابل استفاده شد.

دستگاه های CNC
يك دستگاه CNC كنترل كننده نرم افزاری است كه وقتی برنامه ای به حافظه كامپيوتر آن وارد شد برای انتقال كدهای آن نياز به سخت افزاری نيست.در دستگاههای CNC برنامه های اجرائی در حافظه ROM مستقر می شوند و كدهای NC در حافظه RAM.
ROM به معنی حافظه ای است كه فقط خوانده می شود. اين حافظه در قطعات و مغزهای الكترونيكی نوشته می شوند و فقط توسط دستگاههای خاصی از بين می روند.پس برنامه های اجرائی تا هنگام روشن بودن دستگاه فعال هستند.
RAM به معنای حافظه متغير در دسترس می باشد كه توسط كامپيوتر ايجاد می شود. كدهای CNC در درون آنها نوشته می شوند محتويات RAM با خاموش شدن كنترل كننده از بين می رود.
برخی از CNC ها از نمونه های RAM بنام حافظه CMOS استفاده می كنند كه در صورت قطع برق كامپيوتر اطلاعات را در خود نگهداری می كنند.
درك نحوه پردازش اطلاعات در كنترل كننده ها در يادگيری برنامه نويسی دستگاههای كنترل عددی با كامپيوتر بسيار مفيد است.
تمام پردازنده های داخلی با اعداد باينری (اعداد دودوئی) انجام می شود. اين اعداد از دو عدد صفر و يك تشكيل شده اند.
درون كنترل كننده CNC يك به معنای بار مثبت و عدد صفر به معنای بار منفی است كه نحوه استفاده از آنها بستگی به نوع كنترل كننده دارد.

منبع:http://Www.collegeprozheh.ir

 

 

  1. مجموعه فولادآسان با چندین سال سابقه کار درخشان در حوزه فروش و تامین انواع اتصالات فولادی با بهره گیری از کادر متخصص و متعهد در حال فعالیت بوده است و این افتخار را دارد که نماینده انحصاری شرکت صنایع فولاد آسان در سطح کشور باشد.

ارتباط با ما

تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت فولاد آسان میباشد.

طراحی سایت و سئو توسط شرکت آیوا وب