فلنج کور چیست؟

فلنج کور چیست؟
12 اکتبر 2021
فولاد آسان
9

فلنج کور یکی از انواع اتصالات صنعتی است که در صنایع مختلف کاربرد فراوانی دارد. این نوع از اتصال صنعتی به شکل صفحه‌ای گرد که در اطراف آن سوراخ‌هایی وجود دارد، طراحی شده است و به منظور مسدود کردن مسیر جریان سیال کاربرد دارد. یکی از مهمترین مزیت‌های فلنج کور این است که می‌توان آن را با توجه به نیاز مشتری در اندازه‌های مختلف تولید کرد. فلنج کور نسبت به سایر اتصلات صنعتی می‌تواند فشار بیشتری را تحمل کند. و مهمترین ویژگی آن مقاومت زیاد در برابر دمای بالا است، بنابراین برای مکان‌هایی که دمای سیال زیاد است فلنج کور یکی از بهترین انتخاب‌ها است. فلنج کور را می‌توان در ابعاد مختلف متناسب با سایز لوله با توجه به استانداردهای  DIN آلمان و ANSI اروپا تولید نمود. کمترین سایزی که فلنج کور در کارخانجات تولید می‌شود، ۲/۱ اینچ است. در ادامه مطلب مهمترین کاربردهای فلنج کور و زمان استفاده از این نوع اتصال صنعتی، بیان شده است.

 

چه موقع می‌توان از فلنج کور استفاده نمود؟

فلنج همان‌طور که بیان شد یکی از اتصالات صنعتی است که در صنایع مختلفی کاربرد دارد. فلنج‌ها نیز خود به انواع مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند که یکی از آن‌ها فلنج کور است. این قطعه فولادی در انتهای لوله نصب می‌شود و در صورت نیاز به راحتی می‌توان آن را باز کرد. لازم به ذکر است که برای متصل نمودن فلنج کور به انتهای لوله باید از پیچ و مهره استفاده نمود و به همین دلیل است که به راحتی می‌توان آن را باز و بسته نمود. مهم‌ترین وظیفه فلنج کور انسداد جریان سیال است که می‌توان از جریان سیال با استفاده از یک فلنج به طور موقت جلوگیری نمود. لازم است توجه داشته باشید که فلنج کور به تنهایی قابل استفاده نیست، یعنی اگر می‌خواهید از این نوع اتصال صنعتی استفاده نمایید لازم است در کنار آن از فلنج گلودار استفاده شود. نحوه قرار گرفتن این دو فلنج در لوله بدین صورت است که ابتدا فلنج گلودار با استفاده از جوش به لوله متصل می‌شود و سپس فلنج کور با استفاده از پیچ و مهره به فلنج گلودار متصل می‌شود و در نهایت سبب انسداد مسیر لوله خواهند شد.

 

نحوه تعیین استاندارد فلنج کور::

فلنج کور معمولا با استفاده از دو روش ریخته‌گری و فورج درست می‌شوند. نکته حائز اهمیت این است که فلنجی که به صورت فورج ساخته شود مقاومت بالاتری نسبت به نوع ریخته‌گری دارد و به راحتی می‌توان در مکان‌هایی که فشار سیال زیاد است از این نوع فلنج استفاده نمود. بنابراین در زمان خرید فلنج حتما به این نکته توجه داشته باشید. فلنج کوری که با استفاده از روش فورج ساخته می‌شود طبق استاندارد در ابعاد ASME B16.5 ساخته می‌شود.

 

کاربرد فلنج کور:

همان‌طور که در بالا ذکر شد، اصلی‌ترین وظیفه فلنج کور مسدود کردن مسیر لوله است. به عنوان مثال تصور کنید لازم است در وسط لوله یک شیر اضافه شود، در این صورت برای مسدود کردن خط لوله برای مدتی که شیر را بتوان متصل کرد می‌توان از فلنج کور استفاده نمود و پس از اتصال آن را برداشت. بنابراین به طور کلی از فلنج کور برای قطع موقت جریان مسیر یک لوله می توان استفاده نمود.

همچنین لازم است بدانید که فلنج کور در انواع صنایع (پتروشیمی، آب و فاضلاب، نفت و گاز و …) چه کاربردهایی دارد:

 

  • به منظور تعمیر بخشی از لوله می‌توان از فلنج کور استفاده نمود.
  • به منظور افزایش مسیر لوله (اضافه نمودن لوله به خط لوله)
  • انسداد یک خط لوله به طور موقت و دائم.

 

  1. مجموعه فولادآسان با چندین سال سابقه کار درخشان در حوزه فروش و تامین انواع اتصالات فولادی با بهره گیری از کادر متخصص و متعهد در حال فعالیت بوده است و این افتخار را دارد که نماینده انحصاری شرکت صنایع فولاد آسان در سطح کشور باشد.

ارتباط با ما

تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت فولاد آسان میباشد.

طراحی و سئو توسط شرکت طراحی سایت آیوا وب